Erkekler Türkiye Kupası 2019’da Sekiz Takım, Sekiz Farklı Hikaye

Şub 13, 2019
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde ilk yarıyı ilk 8 sırada tamamlayan takımlar, Ankara’nın ev sahipliğinde düzenlenecek Erkekler Türkiye Kupası’nı kazanmak için büyük bir mücadele sergileyecek.
Avrupa’nın en önemli ligi olarak gösterilen Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde ilk yarıyı ilk 8 sırada tamamlayan takımlar, Ankara’nın ev sahipliğinde düzenlenecek Erkekler Türkiye Kupası’nı kazanmak için büyük bir mücadele sergileyecek. Bu zorlu kupa virajında mücadele edecek sekiz takımın da çok özel hikayeleri bulunuyor.

Anadolu Efes
Erkekler Türkiye Kupası 2019’a son şampiyon apoletiyle katılan Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısını 11 galibiyet ve 3 yenilgiyle tamamladı. Bir yıl önce İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kupa mücadelesinde Anadolu Efes, finalde karşılaştığı Tofaş’ı 78-61’lik skorla mağlup ederek şampiyonluğa ulaşmıştı. Lacivert  Beyazlılar, Erkekler Türkiye Kupası çeyrek finalinde karşılaşacağı Bahçeşehir Koleji ile bu sezon Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 10. haftasında karşı karşıya gelirken, rakibini 87-81’lik skorla mağlup etti. Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmada Anadolu Efes adına Adrien Moerman 24 sayı- 13 ribaunt- 5 asist ile, Vasilije Micic de 23 sayı- 4 ribaunt- 6 asist ile maçı tamamlamıştı.

Bahçeşehir Koleji
Ankara’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Erkekler Türkiye Kupası 2019’da mücadele edecek olan Bahçeşehir Koleji, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısını 7 galibiyet ve 7 mağlubiyetle tamamladı. Erkekler Türkiye Kupası 2019’un ilk turunda Anadolu Efes ile karşılaşacak olan Bahçeşehir Koleji, rakibiyle ligin ilk yarısında Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Mücadeleyi konuk ekip 87-81 ile kazanırken, Bahçeşehir Koleji adına DJ White 26 sayı- 8 ribauntluk performans sergilerken, Quino Colom da 17 sayı- 5 ribaunt- 7 asistle oynamıştı.

Beşiktaş Sompo Japan
Beşiktaş Sompo Japan, Ankara’da gerçekleştirilecek Erkekler Türkiye Kupası 2019’un ilk turunda Bursa temsilcisi Tofaş ile karşılaşacak. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısını 8 galibiyet ve 6 yenilgiyle tamamlayan Siyah Beyazlılar, kupanın ilk turunda karşılaşacakları Tofaş ile ligin 15.haftasında karşı karşıya geldi. Bursa’da Tofaş Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı ev sahibi Tofaş 89-79’luk skorla kazanırken, Beşiktaş Sompo Japan adına Phil Pressey 20 sayı- 2 ribaunt- 5 asistle, Kyle Gibson da 15 sayı- 3 ribaunt- 3 asistle oynadı.

Galatasaray Doğa Sigorta
Galatasaray Doğa Sigorta, Ankara’da düzenlenecek Erkekler Türkiye Kupası 2019’da turnuvanın ev sahibi konumunda olan Türk Telekom ile karşılaşacak. Ligin ilk yarısında oynanan 14 karşılaşmada 8 galibiyet ve 6 yenilgi alan Sarı Kırmızılılar, Erkekler Türkiye Kupası 2019’un ilk turunda karşılaşacağı Türk Telekom ile ligin 13.haftasında karşı karşıya geldi. Kupa organizasyonuna ev sahipliği yapacak Ankara Spor Salonu’nda oynanan mücadeleyi Türk Telekom 87-81’lik skorla kazanırken, Galatasaray Doğa Sigorta’da Nigel Hayes 17 sayı- 8 ribaunt- 2 asistle maçı tamamlarken, Malik Harrison ile Marko Arapovic de 15’er sayı kaydetmişti.

Gaziantep Basketbol
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısının tamamlanmasının ardından Erkekler Türkiye Kupası 2019’a katılma hakkını elde eden Gaziantep Basketbol, Anadolu Efes ile eşleşti. Ligin ilk yarısında 8 galibiyet ve 6 yenilgi alan Gaziantep Basketbol, Erkekler Türkiye Kupası 2019’un ilk turunda karşı karşıya geleceği Anadolu Efes ile 8.haftada karşılaştı. İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmadan 88-81 mağlubiyetle ayrılan Gaziantep Basketbol’da Can Uğur Öğüt 19 sayı- 3 ribaunt- 5 asist ve Tonye Frank Jekiri de 16 sayı- 6 ribaunt- 2 asistle maçı tamamlamıştı.

Fenerbahçe Beko
Fenerbahçe Beko, Ankara’da gerçekleştirilecek Erkekler Türkiye Kupası 2019’un ilk eşleşmesinde Bahçeşehir Koleji ile karşılaşacak. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısını 12 galibiyet ve 2 yenilgiyle tamamlayan Sarı Lacivertliler, kupanın ilk turunda karşılaşacakları Bahçeşehir Koleji ile ligin 6. haftasında karşı karşıya geldi. İstanbul’da Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı Fenerbahçe Beko 84-77’lik skorla kazanırken,  Jan Vesely 22 sayı- 5 ribaunt- 2 asistlik, Joffrey Lauvergne de 16 sayı- 4 ribaunt- 2 asistlik performansları ile ön plana çıkmıştı.

Tofaş
Erkekler Türkiye Kupası’nın son finalisti olarak organizasyona katılan Tofaş, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısını 9 galibiyet ve 5 yenilgiyle tamamladı. Erkekler Türkiye Kupası’nın ilk turunda Beşiktaş Sompo Japan ile karşılaşacak olan Bursa ekibi,  Siyah Beyazlılar’ı ligin 15. haftasında  ağırladığı maçtan 89-79 galibiyetle ayrılmıştı. Tofaş’ta Sammy Meija 16 sayı- 3 ribaunt ve Diante Garrett da 16 sayı- 4 ribaunt- 8 asistle ön plana çıkan isimler olmuştu.

Türk Telekom
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısının tamamlanmasının ardından Erkekler Türkiye Kupası 2019’a katılma hakkını elde eden Türk Telekom, ilk turda Galatasaray Doğa Sigorta ile eşleşti. Ligin ilk yarısını 9 galibiyet ve 5 yenilgiyle tamamlayan Ankara ekibi, ilk turda karşı karşıya geleceği Sarı Kırmızılılar ile ligde 13.haftada karşı karşıya geldi. Erkekler Türkiye Kupası’na da ev sahipliği yapacak olan Ankara Spor Salonu’nda oynanan mücadeleyi Türk Telekom 87-81 kazanırken, TJ Campbell 20 sayı- 7 asist ve Kenny Gabriel de 18 sayı- 13 ribauntla maçı tamamlamıştı.